Druskininkų savivaldybė

  Administracinis centras – Druskininkai
  Plotas – 454 km² (8,4 % apskrities ploto)
  Gyventojų – 24 342 (13,7 % apskrities gyventojų)
  Seniūnijos – Leipalingio, Viečiūnų

 


Druskininkų savivaldybė apima pietinėje Lietuvos dalyje esantį Druskininkų miestą su Leipalingio miesteliu ir artimiausiais kaimais. Druskininkų kurortas yra pietinėje Lietuvos dalyje, dešiniajame Nemuno upės krante. Kurorto gamta išties nuostabi: miestą supa pušynai, didingas Nemunas, ežerai, žaismingas Ratnyčios upelis. Daug skverų, parkų, pačiame miesto centre tyvuliuoja Druskonio ežeras. Miškai sudaro net 69,2 % savivaldybės teritorijos, užstatyta teritorija – 2,4 %, vandenys – 2,4 %, keliai – 1,9 %, žemės ūkio naudmenos – 20,2 %, kita žemė – 3,8 %.

Druskininkai – labai senas kurorto tradicijas turinti gydomoji vietovė. Kurorto istorijos tyrinėtojai mano, kad jau XIII a., kai lietuviai kovojo prieš Kryžiuočių ordiną, Nemuno ir Ratnyčios upių santakoje stovėjusi gynybinė pilis. Pirmas iki šiol žinomas rašytinis šaltinis, minintis Druskininkus, yra Lietuvos metrika. Joje rašoma, jog 1596 m. Druskininkų kaimas atiduotas Pervalko dvaro valdytojui ponui Voropajui. Mineraliniai šaltiniai žinomi nuo XVIII a. pradžios. Kurortas įkurtas 1794 m., kai Lenkijos karalius Stanislovas Augustas paskelbė Druskininkus gydomąją vietove. Tačiau tikru kurortu Druskininkai tapo po Vilniaus universiteto profesoriaus I. Fonbergo 1835 m. išspausdintų Druskininkų šaltinių mineralinio vandens cheminės sudėties tyrimų. Pateikus duomenis carui Nikolajui I, gautas leidimas 1837 m. vystyti Druskininkuose kurortą, nors neoficialiai mineralinės ir purvo vonios jau veikė nuo šimtmečio pradžios.

Druskininkai – modernus ir savitas tarptautinis kurortas, teikiantis aukštos kokybės sveikatinimo, turizmo, rekreacijos paslaugas bei užtikrinantis aukštą gyvenimo kokybę. Įgyvendinant tokią miesto-kurorto viziją siekiama didinti vietos verslo konkurencingumą, gaivinti ir seniūnijų ir kaimo vietovių verslumą, skatinti vietos išteklių, infrastruktūros ir viešųjų paslaugų augimą, tuo pat metu tausojant aplinką. Tokia savivaldybės plėtros vizija apima ne tik Druskininkų kaip kurorto, bet ir visos savivaldybės trokštamą ateitį – norint užtikrinti pusiausvirą savivaldybės plėtrą, bus siekiama Druskininkų savivaldybę paversti unikalia kurortine vietove, žinoma tarptautiniu mastu ir pasižyminčia savita gamtine aplinka, siūlančia kokybiškas sveikatinimo, turizmo, poilsio paslaugas bei laisvalaikio praleidimo formas ir ištisus metus pritraukiančia gausius lankytojų srautus.

Druskininkai – svarbus balneologinis, purvo ir klimato terapijos kurortas, su daugybe sanatorijų, gydyklų, viešbučių, pasižyminčių originalia architektūra. Tai pirmasis ir didžiausias kurortas Lietuvoje, kurio paslaugomis galima naudotis ištisus metus. Trykšta mineralinio vandens šaltiniai, veikia sanatorijos, 2006 m. gruodžio mėn. atidarytas vandens parkas, sudarytos puikios sąlygos aktyviam poilsiui – kelionėms pėsčiomis, dviračiais ar vandeniu. Miestas pritraukia daug žmonių ne tik iš Lietuvos, bet ir iš kitų šalių. Druskininkų apylinkėse yra garsusis Raigardo kraštovaizdžio, Druskininkų ir Vilko botaniniai, Avirės hidrografinis draustiniai, Grūto parkas (sovietinių skulptūrų ekspozicija). Druskininkuose veikia garsaus menininko M. K. Čiurlionio, J. Lipchitzo žydų, Rezistencijos ir tremties relikvijų muziejai, miško namai „Girios aidas“. Profesionalus menas pristatomas meno galerijoje „Sofa“, „Mažojoje galerijoje“, V. K. Jonyno meno galerija, kuriose, be meno darbų ekspozicijų, vyksta ir aktyvi kultūrinė, edukacinė ir kitokia veikla. Kurorto viešbučių ir kurortų salėse nuolat rengiami koncertai, spektakliai, parodos, susitikimai, poilsio vakarai. Miestą puošia daugybė skulptūrų – žinomų Lietuvos skulptorių darbų – B. Vyšniausko „Ratnyčėlė“ ir „Motinystė“, G. Karaliaus „Skrydis“, V. Vildžiūno paminklas M. K. Čiurlioniui, D. Matulaitės „Vyturys“, V. Kašubos paminklas Lietuvai ir daugelio kitų autorių kūriniai. Kasmet miestas pasipuošia naujais, tradiciniais tapusių akmens skulptūrų bei medžio drožėjų plenerų dalyvių darbais. Tautodailės drožinių, vertų svečių dėmesio, galima rasti ir privačioje erdvėje – Antano Česnulio skulptūrų ir poilsio parke. Kasmet organizuojami žiūrovų pamėgti renginiai: Tarptautinis Druskininkų teatro festivalis, tarptautinis menų festivalis „Druskininkų vasara su M. K. Čiurlioniu“, tarptautinis literatūros festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“, tarptautinis pianistų, fortepijoninių ir kamerinių ansamblių, koncertų fortepijonui su kameriniu orkestru konkursas-festivalis „Muzika be sienų“ ir kiti.


Naudingos nuorodos
Alytaus apskrities portalas
Druskininkų savivaldybė
Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centras
Druskininkų regiono televizija
Savaitraštis „Druskininkų naujienos“
Savaitraštis „Druskonis“