Varėnos rajono savivaldybė

  Administracinis centras – Varėna
  Plotas – 2218 km² (40,9 % apskrities ploto)
  Gyventojų – 28 499 (16,1 % apskrities gyventojų)
  Seniūnijos – Jakėnų, Kaniavos, Marcinkonių, Matuizų, Merkinės,   Valkininkų, Varėnos, Vydenių


Varėnos rajono savivaldybė išsidėsčiusi Lietuvos ir Alytaus apskrities pietinėje dalyje, Baltarusijos pasienyje. Tai pats piečiausias šalies rajonas. Per rajono teritoriją teka Nemunas, Merkys, Šalčia, Varėnė, pati gražiausia upė – Ūla su daugybe mažų upelių. Yra 160 ežerų (Ilgis, Nedingis, Glėbas ir kt.). Trečdalį rajono teritorijos sudaro Dzūkijos nacionalinis parkas ir Čepkelių valstybinis rezervatas, kuriame saugomas tarptautinės reikšmės didžiausias šalyje pelkynas su taip pat didžiausiais spanguolynais. Varėnos rajone yra saugomi net 72 gamtos paveldo objektai ir 12 kraštovaizdžio draustinių. Patrauklūs Ūlos, Raigardo kraštovaizdžio draustiniai, Merkinės kraštovaizdžio istorinis ir kiti draustiniai. Varėna – miškų, smėlingų lygumų ir žemyninių kopų kraštas. Tai ne tik pats didžiausias pagal plotą, bet ir miškingiausias Lietuvos rajonas – miškai jame užima net 69,1 % ploto. Didžiausias miškas – Dainavos giria. Žemės ūkio naudmenos užima 22,2 %, keliai – 2,5 %, vandenys – 2,2 %, užstatyta teritorija – 1,2 %, kita žemė – 2,8 %.

Administracinis savivaldybės centras – Varėna, miesteliai – Merkinė ir Valkininkai. Prie Varėnos miesto prigludusi ir Senoji Varėna (minima nuo 1413 m.), išaugusi iš Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytauto medžioklės sodybos.

Varėna – svarbus geležinkelių ir automobilių kelių centras. Rajone plėtojamas miškų ūkis (medienos, grybų, uogų paruošos, miškų sodinimas), medžio apdirbimo, lengvoji ir maisto pramonė, turizmas. Prie Varėnos, 300–500 metrų gylyje, glūdi perspektyvios geležies rūdos atsargos. Tačiau pirmiausia Varėnos kraštas garsėja išsaugota unikalia gamta ir kultūros paveldu, sveika ir saugia aplinka, netradiciniais bei miško gėrybių verslais, turizmo, pramogų ir poilsio paslaugomis. Gyvenvietėse ir kaimuose apstu stalių, dailidžių, pynėjų, audėjų, juodosios keramikos meistrų, išlikusios drevinės bitininkystės tradicijos, todėl vienas svarbiausių Varėnos rajono plėtros prioritetų – netradicinių kaimo verslų vystymas siekiant išsaugoti ir puoselėti kultūros paveldą ir gamtą. Vienas populiariausių ir vietos valdžios skatinamų verslų yra ir turizmas bei su juo susijusių paslaugų teikimas. Tūkstančiai turistų iš Lietuvos ir užsienio aplanko šį ypatingą Dzūkijos kraštą su garsia istorine praeitimi, senoviniais kaimais, išlikusiais savitais papročiais ir tradicijomis ir tuo pat metu – su puikia infrastruktūra tiek aktyviam turizmui – kelionėms pėsčiomis ar vandeniu, tiek ramiam poilsiui vaizdingose kaimo turizmo sodybose.

Privalu paminėti, kad Varėna – Grybų sostinė. Varėnos krašto miškai patys grybingiausi. Kasmet rugsėjį vyksta jau tradicine tapusi „Grybų šventė“, į kurią susirenka ne tik dzūkai, bet ir svečiai iš visos Lietuvos. Šventės metu vykta Lietuvos grybavimo čempionatas.

Rajone yra apie 180 kultūros paminklų. Subartonyse, kur gimė lietuvių literatūros klasikas V. Krėvė-Mickevičius, veikia jo memorialinis muziejus. Nuo Varėnos iki Druskininkų veda Čiurlionio kelias, kuriuo keliaujant galima grožėtis medžio meistrų stogastulpiais, menančiais didžiojo lietuvių menininko gyvenimą. Vaizdingi Čižiūnų, Dargužių gatviniai, Zervynų ir Musteikos etnografiniai kaimai. Varėnos rajonas taip pat yra pripažinta šiuolaikinių menininkų kūrybos vieta. Čia nuolat organizuojami kultūros renginiai, festivaliai, menininkų plenerai, pritraukiantys daug svečių iš Lietuvos ir užsienio.


Naudingos nuorodos
Alytaus apskrities portalas
Varėnos rajono savivaldybė
Varėnos informacinis portalas
Varėnos turizmo ir verslo informacijos centras
Varėnos viešoji biblioteka
Liškiavos kultūros centras