Kauno rajono savivaldybė

  Administracinis centras – Kaunas
  Plotas – 1496 km² (18,5 % apskrities ploto)
  Gyventojų – 86 701 (12,9 % apskrities gyventojų)
  Seniūnijos – Akademijos, Alšėnų, Babtų, Batniavos, Čekiškės,   Domeikavos, Ežerėlio, Garliavos, Garliavos apylinkių, Kačerginės,   Karmėlavos, Kulautuvos, Lapių, Linksmakalnio, Neveronių, Raudondvario,   Ringaudų, Rokų, Samylų, Taurakiemio, Užliedžių, Vandžiogalos, Vilkijos,   Vilkijos apylinkių, Zapyškio


Kauno rajono savivaldybė supa jai nepriklausantį Kauno miestą, kuriame yra rajono administracija. Didesnė teritorijos dalis – žemumos, kur susieina Suvalkijos, Aukštaitijos ir Žemaitijos žemės. Didelius plotus užima Karalgirio, Varluvos, Paryžinės miškai, Dubravos giria. Daug draustinių (Paštuvos botaninis, Ringovės ir Nerėpos entomologiniai, Dubysos ichtiologinis, Nevėžio ir Jiesios kraštovaizdžio ir kt.). Per savivaldybės teritoriją prateka Nemunas, Neris, Nevėžis ir Jiesia, tyvuliuoja Kauno marios. Daugiau nei pusę rajono teritorijos užima žemės ūkio naudmenos – 52,4 %, miškai – 32,7 %, keliai – 1,9 %, užstatyta teritorija – 4,4 %, vandenys – 4,9 %, kita žemė – 3,7 %.

Šiandien Kauno rajono savivaldybė viena iš didžiausių respublikoje. Savivaldybėje yra 3 miestai – Ežerėlis, Garliava, Vilkija, ir 9 miesteliai – Akademija, Babtai, Čekiškė, Kačerginė, Karmėlava, Kulautuva, Lapės, Vandžiogala, Zapyškis. Rajoną kerta Via Baltika, Vilniaus–Kauno–Klaipėdos magistralės, tarptautiniai geležinkeliai, Karmėlavoje yra tarptautinis oro uostas.

Nuostabūs trijų didžiausių Lietuvos upių – Nemuno, Neries ir Nevėžio vingiai ir slėniai, Kauno marių regioninis parkas ir nepaliesta draustinių gamta žavi ir traukia akį. Daug gamtos, istorijos ir kultūros paminklų. Rajono savivaldybės teritorijoje yra Babtų-Varluvos ir Padauguvos miškų biosferos poligonai, svarbūs Girionių, Obelynės, Raudondvario parkai. Verta aplankyti prof. Tado Ivanausko sodybą Obelynėje, Sausio 13 d. paminklą Sitkūnuose, V.Mykolaičio-Putino namą Kačerginėje. Gražūs vaizdai atsiveria nuo Šančių, Guogų, Karmėlavos ir kitų piliakalnių. Su XVII–XX a. architektūra ir dailės paminklais galima susipažinti aplankant Čekiškės ir Vandžiogalos Švč. Trejybės, Panevėžiuko Nukryžiuotojo Jėzaus, gotikinę Zapyškio Šv. Jono Krikštytojo, Margininkų Švč. M. Marijos Škaplierinės bažnyčias, Žemaitkiemio ir Raudondvario dvarų sodybas ir pan. Kauno rajonas – knygnešių kraštas. Jų atminimas įamžintas Zapyškyje, Babtuose, Garliavoje, Karmėlavoje, Rokų seniūnijoje.

Kauno rajono savivaldybė išsiskiria ir tuo, kad joje, Noreikiškėse, yra Lietuvos žemės ūkio universitetas, Lietuvos miškų, Lietuvos sodininkystės ir daržininkystės (vienintelis Baltijos šalyse) institutai. Aktyvaus sporto šalininkus kviečia greta Kačerginės įsikūrusi garsi ne tik Lietuvoje automobilių ir motociklų Nemuno žiedo trasa, ekstremalių pramogų mėgėjus vilioja Zapyškio seniūnijoje Jadagonių kaime iškilusi vienintelė Lietuvoje ir Baltijos šalyse 13 metrų aukščio tikros uolos imitacija, skirta laipioti. Rajonas garsėja savo renginiais. Žemės ūkio universitete 2007 m. vyko tradicinės 54-osios Pasaulinės arimo varžybos. Didelio susidomėjimo sulaukia kas antri metai Kulautuvoje vykstanti Kauno rajono dainų ir šokių šventė. Kasmet Kauno rajono gyventojus ir svečius džiugina Kulautuvoje rengiamas dainuojamosios poezijos festivalis „Akacijų alėja“.


Naudingos nuorodos

Kauno rajono savivaldybė
Kauno regiono turizmo informacijos centras
Kauno marių regioninis parkas