Klaipėdos rajono savivaldybė

  Administracinis centras – Gargždai
  Plotas – 1336 km² (25,6 % apskrities ploto)
  Gyventojų – 50 617 (13,4 % apskrities gyventojų)
  Seniūnijos – Agluonėnų, Dauparų-Kvietinių, Dovilų, Endriejavo, Gargždų,   Judrėnų, Kretingalės, Priekulės, Sendvario, Veiviržėnų, Vėžaičių


Klaipėdos rajono savivaldybė, puslankiu supdama Klaipėdą, prieina prie Baltijos jūros ir Kuršių marių. Per teritoriją teka Minija su intakais Žvelsa, Skinija, Agluona, Veiviržu ir Danė su intaku Ekete. Per teritoriją eina Klaipėdos (Vilhelmo) kanalas; yra Kalotės, Kapstato, Plazės ežerai, Agluonėnų, Plikių ir kt. tvenkiniai, Tyrų ir Svencelės pelkės. Auga daugiausia spygliuočių miškai (Vėžaitinės, Kliošių, Padumblės). Klaipėdos rajonui priklauso Pajūrio regioninio parko, kuriame yra Plazės gamtinis rezervatas, Nemirsetos, Šaipių ir Olandų kepurės kraštovaizdžio, Karklės jūrinis, Kalotės botaninis-zoologinis ir Karklės etnokultūrinis draustiniai, dalis. Žemės ūkio naudmenos užima 55,7 % savivaldybės teritorijos, miškai – 25,9 %, keliai – 2 %, užstatyta teritorija – 2,2 %, vandenys – 9,4 %, kita žemė – 4,8 %.

Kiek neįprasta tai, kad Klaipėdos rajonas turi pavadinimą, nesutampantį su administracinio centro pavadinimu – Gargždais. Savivaldybėje, be Gargždų, yra dar vienas miestas – Priekulė, ir 7 miesteliai – Dovilai, Endriejavas, Judrėnai, Kretingalė, Plikiai, Veiviržėnai ir Vėžaičiai. Gargždai pirmą kartą paminėti 1253 m. Mieste ir rajone plėtojama statybinių medžiagų, naftos gavybos, chemijos, maisto pramonė, yra naudingų iškasenų, svarbiausia iš jų – nafta (Dieglių, Vėžaičių, P. Šiūparių, Vilkyčių telkiniai). Klaipėdos rajonas – patraukliausias gyvenimui, verslui, turizmui, poilsiui Vakarų Lietuvoje. Ypatingas dėmesys skiriamas rekreacijos ir turizmo paslaugų plėtrai Kuršių marių pakrantės regione ir pajūrio zonoje. Vandens turizmo mylėtojus ypač vilioja Minijos upė – būtent ja yra vienintelis II sudėtingumo kategorijos maršrutas Lietuvoje. Vakarų Lietuvos turistinis traktas „Kuršių kelias“ – skirtas plėtoti pažintinį turizmą dviračiais ir automobiliais, keliaujant juo aplankomos 27 aikštelės, kurios atspindi Vakarų Lietuvos istoriją, papročius ir gamtą.

Rajono kultūros židiniais laikytini Gargždų krašto muziejus su filialais – Agluonėnų etnografine sodyba – viena iš nedaugelio išlikusių Mažosios Lietuvos medinės architektūros pavyzdžių (sodybos kluone veikia klojimo teatras, čia įvyko pirmasis Lietuvos klojimo teatrų festivalis – krivūlė, rengiami klojimo teatrų vaidinimai, koncertai, parodos, bendruomenės šventės) ir Laisvės kovų ir tremties istorijos muziejumi, rašytojos I. Simonaitytės memorialinis, Dovilų etninės, Gargždų, Kretingalės ir kitų miestelių kultūros centrai, kuriuose vyksta bendruomenės šventės, meno renginiai, festivaliai ir kt.


Naudingos nuorodos
Klaipėdos rajono savivaldybė
Klaipėdos rajono laikraštis „Banga“