Palangos miesto savivaldybė

  Administracinis centras – Palanga
  Plotas – 79 km² (1,5 % apskrities ploto)
  Gyventojų – 17 620 (4,7 % apskrities gyventojų)


Palangos miesto savivaldybė yra Lietuvos šiaurės vakaruose, Klaipėdos apskrityje, prie Baltijos jūros. Per miestą teka Rąžės upelis, per kurį pastatyta 10 tiltų ir tiltelių. Užstatyta teritorija sudaro 12,9 %, miškai – 39,9 %, keliai – 2,6 %, vandenys – 1,8 %, žemės ūkio naudmenos – 20,5 %, kita žemė – 22,2 % savivaldybės teritorijos.

Palangos miesto savivaldybei priklauso Palangos miestas bei Šventosios ir Būtingės gyvenvietės.

Palanga – viena seniausių Lietuvos gyvenviečių, dar XIII–XIV a. buvusi ne tik žvejų kaimu, bet ir žymiu prekybos centru ir vienu svarbiausių Lietuvos uostų. 1756 m. gauta laisvos prekybos privilegija, manoma, kad apie 1791 m. jau galėjo turėti ir savivaldą. XIX a. pradžioje Palanga pradėjo garsėti kaip vasarvietė. 1824 m. Palangą nupirko grafas Mykolas Tiškevičius. Grafų Tiškevičių įtaka miestelio plėtrai akivaizdi. Buvo įkurtas parkas, pastatyti nauji dvaro rūmai, įrengtas uostas, pastatytas plytų fabrikas, įkurtas kurortas su gydyklomis, pastatyta nauja bažnyčia. Numalšinus 1863 m. sukilimą prieš carizmą ir uždraudus spaudą lotyniškaisiais rašmenimis, per Palangą ėjo knygnešių keliai. Spaudos draudimo metais (1899 m.) būtent Palangoje buvo pirmą kartą suvaidintas lietuviškas spektaklis „Amerika pirtyje“.

Palangos miesto savivaldybėje ypač išvystyta paslaugų sfera – populiariausia ūkio subjektų veikla išlieka prekyba, viešbučiai ir restoranai bei nekilnojamasis turtas, nuoma ir kita verslo veikla.

Palanga – didžiausias Lietuvos klimatinis, balneologinis ir purvo terapijos kurortas, jau įpusėjęs antrą rekreacinės veiklos šimtmetį, su plačiais smulkaus smėlio paplūdimiais. Nuostabi jūra, paplūdimiai ir gausybė įvairiausių renginių pritraukia į Palangą ne tik Lietuvos gyventojus, bet ir užsienio svečius. Pakeliui nuo Palangos centro Šventosios link, ties Kunigiškais, yra Palangos oro uostas. Šventosios gyvenvietė išsidėsčiusi ant Šventosios upės kranto. Šiuo metu ties Šventosios gyvenvietės ir Palangos miesto riba veikia Būtingės pasienio postas ir muitinė. Čia artimiausias kelias į Latvijos miestus Liepoją ir Rygą.

Architektūriniai Palangos paminklai – XIX a. statiniai – Senoji vaistinė, Birutės kalno koplyčia, neorenesansinio stiliaus grafų Tiškevičių rūmai (dabar Palangos gintaro muziejus) botaniniame parke, Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų bažnyčia. Palanga garsėja tradiciniais renginiais. Jau daugiau nei šimtmetį gyvuoja tradicija – pučiamųjų muzikos koncertai botanikos parke vasaros sezono metu. 2008 m. liepos–rugpjūčio mėn. vyko jau ketvirtasis festivalis „Palangos vasara“. Palangos gintaro muziejaus terasoje rengiamas Lietuvos kamerinio orkestro koncertų ciklas „Nakties serenados“. Tradicinės tarptautinės automobilių žiedinės lenktynės vyksta jau devintus metus iš eilės.


Naudingos nuorodos
Palangos miesto savivaldybė
Palangos turizmo informacinis centras
Laikraštis „Vakarinė Palanga“
Turistinis maršrutas „Baltijos gintaro kelias“