Radviliškio rajono savivaldybė

  Administracinis centras – Radviliškis
  Plotas – 1635 km² (19,1 % apskrities ploto)
  Gyventojų – 49 250 (14,1 % apskrities gyventojų)
  Seniūnijos – Aukštelkų, Baisogalos, Grinkiškio, Pakalniškių, Radviliškio,   Radviliškio miesto, Sidabravo, Skėmių, Šaukoto, Šeduvos, Šeduvos miesto,   Šiaulėnų, Tyrulių


Radviliškio rajono savivaldybė yra Šiaulių apskrities pietrytinėje dalyje. Didžioji rajono dalis yra Rytų Žemaičių plynaukštėje. Per ją eina Mūšos ir Nevėžio baseinų vandenskyra. Per rajoną teka Šušvė. Yra 9 ežerai (didžiausias – Arimaičių), tvenkiniai, Praviršulio tyrulio (botaninis-zoologinis draustinis) ir Sulinkių pelkės. Iš miškų (didžiausi – Baisogalos, Varnionių, Radvilonių, Bargailių) vyrauja mišrieji ir eglynai. Žemės ūkio naudmenos sudaro 63,2 %, miškai – 25,7 %, keliai – 2 %, užstatyta teritorija – 2,3 %, vandenys – 2,4 %, kita žemė – 4,4 %.

Savivaldybėje yra 2 miestai – Radviliškis ir Šeduva, ir 10 miestelių – Baisogala, Grinkiškis, Palonai, Pašušvys, Pociūnėliai, Sidabravas, Šaukotas, Šiaulėnai, Tyruliai ir Vadaktai.

Administracinis rajono savivaldybės centras – Radviliškis. Pirmą kartą rašytiniuose šaltiniuose Radviliškis paminėtas 1567 m. knygoje, kurioje išvardyti miestai, mokantys mokesčius. Manoma, kad miesto pavadinimas kilo iš bajorų Radvilų giminės vardo, mat ji Radviliškį valdė beveik 100 metų su pertraukomis nuo 1546 iki 1764 m. 1871 m. nutiesus Liepojos–Kaišiadorių, o 1873 m. – Daugpilio geležinkelio linijas, Radviliškis ėmė sparčiai augti. 1947–1950 m. buvo apskrities centras. Dabar Radviliškis yra svarbus geležinkelio mazgas ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse.

Rajono ypatingai patogi strateginė padėtis. Čia kertasi svarbūs Lietuvos geležinkeliai, veikia dideli lokomotyvų ir vagonų depai, eina judrus Vilniaus–Šiaulių plentas. Radviliškio rajonas žinomas geležinkelio riedmenų remonto, maisto ir medžio apdirbimo pramonės centras. Rajone iškasama nemažai durpių. Vyrauja derlingas dirvožemis, todėl gerai išvystytas žemės ūkis.

Svarbūs kultūros paminklai yra Alksnupių kapinių koplyčia, Raudondvario, Baisogalos, Burbiškio dvarų pastatai ir parkai, Pašušvio Visų Šventųjų bažnyčia ir varpinė, Šeduvos Šv. Kryžiaus Atradimo bažnyčia ir vėjo malūnas, Kleboniškių kaimo buities muziejus. Radviliškio rajono pasididžiavimas – Daugyvenės kultūros istorijos muziejus-draustinis.


Naudingos nuorodos
Radviliškio rajono savivaldybė
Radviliškio rajono savivaldybės viešoji biblioteka
Radviliškio turizmo ir verslo informacijos centras
Radviliškio miesto kultūros centras
Radviliškio sporto centras