Mažeikių rajono savivaldybė

  Administracinis centras – Mažeikiai
  Plotas – 1220 km² (28 % apskrities ploto)
  Gyventojų – 65 109 (37,6 % apskrities gyventojų)
  Seniūnijos – Laižuvos, Mažeikių apylinkės, Mažeikių, Reivyčių, Sedos,   Šerkšnėnų, Tirkšlių, Viekšnių, Židikų


Mažeikių rajono savivaldybė yra Telšių apskrities šiaurinėje dalyje ir turi sieną su Latvija. Kraštovaizdžiui būdingos lygumos su neaukštomis kalvomis, miškai, tankus upių bei kanalų tinklas. Didžiąją teritorijos dalį užima Ventos vidurupio žemuma, vakarinėje dalyje yra Vakarų Kuršo aukštumos pakraštys, pietuose – Rytų Žemaičių plynaukštės pakraštys. Per rajoną teka Venta su intakais Varduva, Šerkšne, Kviste, Ašva, Vaidminu ir kt. Tyvuliuoja Plinkšių, Meižių, Medžialenkės ir Sedos ežerai. Kraštovaizdį paįvairina ir gamtą praturtina tvenkiniai, kurių yra net 27 (didžiausieji – Renavo, Juodeikių, Šerkšnėnų ir Kulšėnų – suka elektros hidroturbinas). Yra net 133 įvairaus dydžio durpynai (Raudonosios, Plinkšių ir kt.), Didžlaukio pelkė-durpynas. Didžiausius miškų masyvus sudaro Sedos giria, Balėnų ir Mažeikių miškai. Žemės ūkio naudmenos sudaro 60,3 % savivaldybės teritorijos, miškai – 29,5 %, keliai – 2,1 %, užstatyta teritorija – 3 %, vandenys – 2,6 %, kita žemė – 2,4 %.

Mažeikių savivaldybėje yra 3 miestai – Mažeikiai, Seda, Viekšniai, ir 5 miesteliai – Laižuva, Leckava, Pikeliai, Tirkšliai, Židikai. Savivaldybės centras Mažeikiai yra įsikūręs Ventos žemumoje, rajono centrinėje dalyje. Pirmą kartą miestas paminėtas Livonijos kronikose 1335 m., kaip Mažeikių dvaras. XVI a. minimas Mažeikių kaimas. 1868 m. pradėtas tiesti Liepojos–Romnų geležinkelis. Mažeikiuose imtasi statyti geležinkelio stotį. Atsiradus stočiai, ėmė formuotis Mažeikių miestas, ypač sparčiai pradėjęs augti 1873 m. nutiesus geležinkelį į Rygą. 1919–1950 m. Mažeikiai buvo apskrities centras, vėliau tapo rajono centru. Dabar miestas yra svarbus Šiaurės Lietuvos pramonės ir kultūros centras. Puikūs automobilių keliai jungia su Latvija, Klaipėda, Šiauliais, Vilniumi.

Mažeikių rajono įvaizdis apskrityje ir Lietuvoje išimtinai susijęs su viena didžiausių Lietuvos ir Rytų Europos bendrovių AB „Mažeikių nafta“, įsikūrusia Mažeikių pašonėje, Juodeikių kaime. Ši vienintelė Baltijos šalyse naftos perdirbimo įmonė svarbi visai Lietuvai ir kaimyninėms šalims tiek ekonomine, tiek strategine prasme. Tačiau rajono savivaldybė garsėja ne tik naftos perdirbimu, bet ir medienos apdirbimo, durpių gavybos, maisto pramone, žemės ūkio produkcija.

Kol kas nėra populiarios ir dažnos ekskursijos po Ventos regioninį parką, garsėjantį įspūdingomis upėmis, atodangomis, piliakalniais ir vandens malūnais, Mažeikių apylinkes ar Renavo dvaro rūmus. Ekskursijos, organizuojamos po Žemaitiją, aplenkia šias lankytinas vietas. Tačiau šiuo metu Mažeikių rajone jau yra įrengti 3 turistiniai maršrutiniai keliai, o Renavo dvaro parkas priklauso nacionaliniam kultūrinio turizmo keliui „Parkų ir sodų kelias“.

Žemaitijos krašto archeologijos, etnografijos ir liaudies meno vertybės renkamos, saugomos ir eksponuojamos Mažeikių muziejuje, įkurtame 1928 m. Muziejuje organizuojamos mokslinės konferencijos, minėjimai, iškilių asmenų jubiliejų paminėjimai, knygų pristatymai, nemažai kitų kultūrinių renginių. Tradicinės Vilniaus dailės akademijos meno dienos rengiamos kasmet gegužės mėnesį. Mažeikių muziejus turi šešis padalinius: rašytojos Šatrijos Raganos memorialinį muziejų, Viekšnių vaistinės, Aviacijos pradininko Aleksandro Griškevičiaus, Juozo Vaičkaus gimtinę, skulptoriaus Broniaus Pundziaus memorialinį muziejų. Muziejus teikia papildomas paslaugas – po rajoną organizuoja ekskursijas.


Naudingos nuorodos
Mažeikių rajono savivaldybė
Mažeikių turizmo ir verslo informacijos centras
Mažeikių krašto enciklopedija
Mažeikių verslininkų asociacija
Mažeikių rajono laikraštis „Santarvė“
Mažeikių rajono laikraštis „Būdas žemaičių“
Interneto svetainė „Žemaitija“