Molėtų rajono savivaldybė

  Administracinis centras – Molėtai
  Plotas – 1367 km² (19 % apskrities ploto)
  Gyventojų – 23 187 (13,4 % apskrities gyventojų)
  Seniūnijos – Alantos, Balninkų, Čiulėnų, Dubingių, Giedraičių, Inturkės,   Joniškio, Luokesos, Mindūnų, Suginčių, Videniškių


Molėtų rajono savivaldybė yra Utenos apskrities pietinėje dalyje. Išsidėsčiusi Aukštaičių aukštumos Molėtų ir Bijutiškio moreniniuose masyvuose. Svarbiausi draustiniai: Žalvarių geologinis, Stirnių botaninis, Lakajų ir Dubingių kraštovaizdžio, Urkio ornitologinis. Dalis rajono teritorijos patenka į Asvejos ir Labanoro regioninius parkus. Reljefui būdinga kalvų, klonių, daubų gausa. Kraštovaizdis pasižymi ežerų ir upelių, patenkančių į Šventosios ir Žeimenos upių baseinus gausa. Teka Virinta ir Siesartis, saulėje spindi apie 230 ežerų (Stirniai, Baltieji ir Juodieji Lakajai, Galuonai, Kertuojai, Siesartis, 54 m gylio Malkėstaitis). Didžiausi miškai – Pliešiškių, Rudesos. Miškuose dažniausiai auga pušys, eglės, drebulės, yra grybų ir uogų. Žemės ūkio naudmenos sudaro 47 % savivaldybės teritorijos, miškai – 28,5 %, keliai – 1,9 %, užstatyta teritorija – 2 %, vandenys – 8,8 %, kita žemė – 11,7 %.

Rajone yra vienas miestas – Molėtai, ir 5 miesteliai – Alanta, Balninkai, Dubingiai, Giedraičiai, Joniškis.

Rajono savivaldybės administracinis centras – Molėtai. Pirmą kartą Molėtų vardas paminėtas 1387 m. dokumente, kuriuo Jogaila gyvenvietę užrašė Vilniaus vyskupams. Molėtus jie valdė iki XVIII a. pabaigos. Molėtai pradėjo augti tik XIX a., kai čia įsikūrė amatininkai ir pirkliai, imta rengti turgus. 1907 m. Molėtus nusiaubė gaisras. 1915–1917 m. buvo apskrities centras, nuo 1950 m. rajono centras. Molėtai pastatyti labai vaizdingose apylinkėse, tarp ežerų, ant Siesarties upės krantų. Plėtojamos švietimo, socialinė ir paslaugų bei statybos sferos. Dėl didėjančio poilsiautojų ir turistų srauto didėja verslininkų susidomėjimas miestu.

Molėtų rajonas traukia turistus ir poilsiautojus puikiu kraštovaizdžiu, švaria gamta. Per metus rajoną aplanko apie 150 tūkst. poilsiautojų. Gražiausiose vietose įsikūrę per 40 poilsio namų, teikiamos kaimo turizmo paslaugos, kuriami vandens turizmo maršrutai. Čia gausu vadinamųjų „antrųjų namų“. Šalia Molėtų veikia sportinės aviacijos klubas, įrengtas aerodromas sportiniams lėktuvams, rengiami apžvalginiai skrydžiai.

Su krašto istorija, papročiais, lankytinomis vietomis galima susipažinti Molėtų krašto muziejuje. Lankytini Suginčių, Alantos ir kiti piliakalniai, Videniškių Šv. Lauryno ir Inturkės Švč. M. Marijos Ėmimo į dangų bažnyčios, buvusi Dubingių smuklė, paminklas Lietuvos kariams, 1920 m. žuvusiems kovose su Želigovskio armija, Giedraičiuose. Kulionyse, Kaldinių kalne yra astronomijos observatorija ir etnokosmologijos muziejus, Mindūnuose žvejybos muziejus.

Aktyvus krašto kultūros gyvenimas: kas antri metai vyksta tarptautinis liaudiškos muzikos ir tautinių šokių festivalis „Ežerų sietuva“, kasmet – regioninė vaikų popchorų šventė „Vaikystės aitvarai“, vaikų teatrų šventė „Kaukas“.


Naudingos nuorodos
Molėtų rajono savivaldybė
Molėtų turizmo ir verslo informacijos centras
Molėtų rajono savivaldybės viešoji biblioteka