Visagino savivaldybė

  Administracinis centras – Visaginas
  Plotas – 58 km² (0,8 % apskrities ploto)
  Gyventojų – 28 582 (16,6 % apskrities gyventojų)


Visagino savivaldybė yra Utenos apskrities šiaurrytinėje dalyje, kalvotame, apaugusiame miškais krašte, kur vyrauja pušynai su nedidelėmis lapuočių priemaišomis. Yra daugiau kaip 100 ežerų ir ežerėlių, telkšo Visagino ežeras. Žemės ūkio naudmenos sudaro 5,9 % visos savivaldybės teritorijos, miškai – 56 %, keliai – 3,2 %, užstatyta teritorija – 14 %, vandenys – 5,8 %, kita žemė – 15 %.

Savivaldybės administracinis centras Visaginas pastatytas ant šiaurinio Visagino ežero kranto. Labiausiai žinomas dėl netoli Visagino esančios Ignalinos atominės jėgainės. Pradėjus Ignalinos atominės elektrinės statybas, pradėti kurti ir naujo miesto planai. Gražus, šiuolaikinis miestas užaugo toje pačioje vietoje, kur anksčiau buvo Paliaudanės ir Visagino kaimai. 1975 m. vasarą jėgainės statybininkai atvežė ir prie pirmųjų daugiabučių namų pamatų pastatė didžiulį riedulį, kurio kontūrai daug kam primena Lietuvą. Šis riedulys tapo kertiniu miesto akmeniu, o jo pastatymo diena – miesto gimimo diena.

Visaginas buvo plečiamas, kadangi Ignalinos AE ateityje galėjo turėti net keturis reaktorius. Dalis suplanuoto miesto taip ir liko nepastatyta. Atgavus nepriklausomybę buvo įkurta Visagino savivaldybė, suteiktos miesto teisės, o 1996 m. Prezidento dekretu patvirtintas miesto herbas. Visaginas – jauniausias Lietuvos miestas. Miesto architektūra labai subalansuota, daugiaaukščiai namai gražiai dera su augalija, kurią paįvairina gerai prižiūrimi miesto gėlynai. Pėsčiųjų gatvėmis galima pasiekti poilsio zoną-parką ir Visagino ežerą. Jis yra didžiausias savivaldybės teritorijoje, užimantis 220,4 ha plotą. Miškais apsuptą ežerą puošia nedidelės salelės, kuriose galima apsilankyti valtimis ar vandens dviračiais.

Patogus susisiekimas ne tik asmeniniu, bet ir visuomeniniu transportu, geras plentų tinklas Visaginą jungia su visomis Lietuvos vietovėmis. Pro Visaginą eina viena svarbiausių Lietuvos geležinkelio linija Sankt Peterburgas–Daugpilis–Vilnius–Varšuva–Berlynas.

Daugiausia darbo vietų visaginiečiams kol kas teikia Ignalinos atominė elektrinė, tačiau pagal sutartį su Europos Sąjunga turės būti uždaryta. Mieste vykdomos įvairios integracijos į darbo rinką programos. Teikiama parama verslui pradėti.

Vaizdingos Visagino apylinkės palankios pažintiniam turizmui plėtoti. Miškuose bei pelkėse gausu gamtos gėrybių – uogų, grybų. Dešimties kilometrų zonoje apie Visaginą yra 110 įvairaus dydžio ežerų ir ežerėlių, o vaizdingose pakrantėse įrengtos poilsiavietės. Tai puikios vietos poilsiui, žvejybai, sportui tiek vasarą, tiek žiemą.

Visagino savivaldybėje vyksta aktyvus kultūrinis gyvenimas. Organizuojami tarptautiniai renginiai: miesto centriniame stadione vykstantis tarptautinis kasmetinis kantri muzikos festivalis „Visagino country“, liaudiška muzika ir šokiu žiūrovų dėmesį patraukiantis tarptautinis liaudiškos muzikos ir šokių festivalis „Ežerų sietuva“, tradiciniai miesto dienos šventiniai renginiai ir kt. Gerai žinomas ir populiarus automobilių žiemos ralio čempionatas Visagino mero taurei laimėti. Jis pritraukia apie 5000 visaginiečių ir aplinkinių rajonų gyventojų.


Naudingos nuorodos
Visagino savivaldybė