Elektrėnų savivaldybė

  Administracinis centras – Elektrėnai
  Plotas – 509 km² (5,2 % apskrities ploto)
  Gyventojų – 27 911 (3,3 % apskrities gyventojų )
  Seniūnijos – Beižionių, Elektrėnų, Gilučių, Kazokiškių, Kietaviškių,   Pastrėvio, Semeliškių, Vievio


Elektrėnų savivaldybė yra viena iš naujausiųjų, įsteigta 2000 m., teritoriją suformavus iš dalies Trakų bei Kaišiadorių rajonų savivaldybių teritorijų. Įsikūrusi Dzūkų aukštumos rytinėje dalyje, Neries žemupio slėnyje. Į savivaldybės teritoriją patenka Trakų istorinio nacionalinio parko vakarinė dalis, juosianti Daugirdiškių mišką ir jo vaizdingas apylinkes, ir Neries regioninio parko dalis, esanti savivaldybės šiaurės rytinėje teritorijoje. Yra Strošiūnų kraštovaizdžio, Pipiriškių geomorfologinis, Ilgio ornitologinis, Pūstakiemio botaninis draustiniai, Bražuolės upės gamtinis kompleksas. Elektrėnų savivaldybė – viena vandeningiausių Lietuvoje. Šiauriniu ir šiaurės rytų pakraščiu teka Neris su intakais Bražuole, Rugtupiu, Aliosa, Sukra, Spengla, Žiežmara ir Nemuno intakas Strėva. Yra 101 ežeras, iš jų didžiausi – Vievis, Ilgis, Vaisintis. Be natūralių vandens telkinių, savivaldybėje gausu žmogaus sukurtų telkinių – Elektrėnų marios (1289 ha), Pastrėvio tvenkiniai ir kt. Išplautžemių ir balkšvažemių dirvožemiai palankūs žemės ūkiui. Dalis jų apaugę miškais (Kazokiškių, Panerių ir kt.). Žemės ūkio naudmenos sudaro 49,1 % visos savivaldybės teritorijos, miškai – 33,8 %, keliai – 2,1 %, užstatyta teritorija – 2,6 %, vandenys – 6,9 %, kita žemė – 5,4 %.

Elektrėnų savivaldybėje yra 2 miestai – Elektrėnai ir Vievis, bei Semeliškių miestelis. Savivaldybės centras – Elektrėnų miestas buvo pradėtas statyti 1960 m., kaip elektrinės statytojų ir darbuotojų gyvenvietė. Vardas dirbtinis, kilęs nuo žodžio „elektra“, suteiktas 1962 m., siekiant įamžinti tuomet didžiausią elektrinę Lietuvoje.

Labai gera savivaldybės teritorijos geografinė padėtis ir patogus susisiekimas (teritoriją kerta greitkelis Vilnius–Klaipėda ir svarbus geležinkelis), artima didžiųjų Lietuvos miestų Vilniaus ir Kauno kaimynystė, moderni infrastruktūra skatina investicijas ir ūkio plėtrą. Sparčiai vyksta pramonės objektų statyba. Didžiausios savivaldybės teritorijoje veikiančios įmonės yra AB Lietuvos elektrinė ir AB Vievio paukštynas. Sparčiai vystomas paslaugų sektorius – keičiasi jo struktūra, teikiamos kokybiškesnės paslaugos. Sparčiais tempais pasižymi ir statybos – prie magistralės Vilnius–Kaunas ties Elektrėnais ir Vieviu lieka vis mažiau laisvų žemės sklypų – statomos pramonės įmonės bei logistikos centrai.

Istorinius laikus savivaldybėje mena Pipiriškių, Kalninių Mijaugonių, Žuvyčių ir kiti piliakalniai, Kazokiškių Švč. M. Marijos Nugalėtojos bažnyčia, Vievio ir Semeliškių dvarvietės.


Naudingos nuorodos
Elektrėnų savivaldybė
Elektrėnų viešoji biblioteka
Elektrėnų kultūros centras
Vievio kultūros centras
Elektrėnų sporto, turizmo ir pramogų centras