Šalčininkų rajono savivaldybė

  Administracinis centras – Šalčininkai
  Plotas – 1491 km² (15,3 % apskrities ploto)
  Gyventojų – 37 552 (4,4 % apskrities gyventojų )
  Seniūnijos – Akmenynės, Baltosios Vokės, Butrimonių, Dainavos,   Dieveniškių, Eišiškių, Gerviškių, Jašiūnų, Kalesninkų, Pabarės, Poškonių,   Šalčininkų, Turgelių


Šalčininkų rajono savivaldybė yra pietrytinėje apskrities dalyje prie sienos su Baltarusija. Savivaldybei priklauso ir Dieveniškių apylinkės, kurių teritorija kaip pusiasalis apsupta Baltarusijos. Didžiąją rajono dalį užima Šalčininkų plynaukštė, šiaurės vakaruose pereinanti į Dainavos žemumą. Rajone yra Rūdninkų kraštovaizdžio istorinis, Navakonių geologinis, Merkio ichtiologinis draustiniai. Per rajoną teka Merkys su intaku Šalčia ir jos intaku Visinčia. Yra 8 nedideli ežerai (Kernavas, Papis ir kt.), tvenkiniai, keli durpynai. Dirvožemiai daugiausia lengvo priemolio, smėlio, kalkžemiai, išplautžemiai. Tai miškingas kraštas. Miškai daugiausia sausi pušynai, didžiausias miškų masyvas – Rūdninkų giria. Žemės ūkio naudmenos užima 44,7 % savivaldybės teritorijos, miškai – 46,3 %, keliai – 1,9 %, užstatyta teritorija – 2,1 %, vandenys – 1,7 %, kita žemė – 3,3 %.

Savivaldybės teritorijoje yra 3 miestai – Eišiškės, Šalčininkai ir Baltoji Vokė, bei 2 miesteliai – Dieveniškės ir Jašiūnai. Rajono savivaldybės centras – Šalčininkai, įsikūrę prie Vilniaus–Lydos plento. Žinomas nuo 1311 m.

Rajone plėtojama maisto pramonė, miškų ūkio verslai, žemės ūkis. Miškuose daug grybų, uogų. Puiki gamta ir nuoširdūs žmonės – didžiausias rajono turtas.

Rajone yra Dieveniškių istorinis regioninis parkas – vienintelis tokio pobūdžio parkas Lietuvoje. Jis skirtas išsaugoti vertingą Dieveniškių apylinkių etnokultūros palikimą. Regioninio parko teritorija yra pietiniame Ašmenos aukštumos šlaite, kurį sudaro keli kalvagūbrių atragiai. Aukščiausia parko ir Šalčininkų krašto kalva – 262,6 m virš jūros lygio. Šiaurine ir rytine parko teritorija teka Gauja – švelni, šaltavandenė upė. Jos versmės yra ties Dainavėlės kaimu. Tačiau viena pagrindinių regiono vertybių – tai nuoširdūs ir paprasti vietos žmonės, išlaikę unikalią ir savitą kultūrą bei papročius. Istorinio regioninio parko paskirtis yra išsaugoti ypač vertingus gamtos ir kultūros paveldo požiūriu Poškonių ir Žižmų etnokultūrinius kompleksus, Dieveniškių urbanistinį kompleksą, jo planinę ir erdvinę struktūrą, unikalų Rimašių kaimą, Norviliškių vienuolyno kompleksą, Bėčionių piliakalnį, Dieveniškių, Skaivonių, Senųjų Miežionių, Didžiulių, Stakų, Poškonių pilkapius, Moko, Žižmų, Jankelių akmenis, Gaujos ir Stakų kraštovaizdžio bei Dieveniškių geomorfologinį kompleksus.

Žymesni architektūros paminklai yra Jašiūnų dvaras (jame lankėsi arba gyveno žymūs XIX a. kultūros ir mokslo veikėjai M. Balinskis, A. Sniadeckis, J. Sniadeckis, J. Slovackis. A. Mickevičius ir kt.), Tabariškių ir Bruknynės dvarvietės, Tabariškių Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia.


Naudingos nuorodos
Šalčininkų rajono savivaldybė
Šalčininkų rajono verslo informacijos centras