Vilniaus rajono savivaldybė

  Administracinis centras – Vilnius
  Plotas – 2129 km² (21,9 % apskrities ploto)
  Gyventojų – 95 078 (11,2 % apskrities gyventojų)
  Seniūnijos – Avižienių, Bezdonių, Buivydžių, Dūkštų, Juodšilių, Kalvelių,   Lavoriškių, Maišiagalos, Marijampolio, Medininkų, Mickūnų, Nemenčinės   miesto, Nemenčinės, Nemėžio, Paberžės, Pagirių, Riešės, Rudaminos,   Rukainių, Sudervės,Sužionių, Šatrininkų, Zujūnų


Vilniaus rajono savivaldybė yra šalies pietrytinėje dalyje, prie sienos su Baltarusija. Tai vienas didžiausių ir gražiausių rajonų Lietuvoje. Didesnę jo teritorijos dalį užima Aukštaičių ir Medininkų aukštumos. Medininkų aukštumoje yra aukščiausias Lietuvos reljefo taškas – Aukštojas (293,84 m). Pietrytinis pakraštys yra Dainavos, rytinis – Vilnios lygumoje. Yra Dūkštų ir Baravykinės kraštovaizdžio, Pravalo, Medininkų ir Raudonosios balos (spanguolynų) botaniniai draustiniai. Teka Neris su intakais Vilnia, Voke. Yra 113 nedidelių ežerų (Gilužis, Vilnoja, Riešė, Karvys, Taučiliškių ir kt.), 9 tvenkiniai, pelkių (Margių ir kt.). Dirvožemiai daugiausia rudžemiai. Vyrauja pušynai ir eglynai, yra beržynų, mišriųjų miškų, Didžiausi – Nemenčinės, Sudervės, Lavoriškių giria. Žemės ūkio naudmenos užima 46 % savivaldybės teritorijos, miškai – 39,6 %, keliai – 2,3 %, užstatyta teritorija – 3,2 %, vandenys – 2,4 %, kita žemė – 6,5 %.

Savivaldybės teritorijoje yra vienas miestas – Nemenčinė, ir 4 miesteliai – Bezdonys, Maišiagala, Mickūnai, Šumskas.

Rajono, kaip ir apskrities, centras yra šalies sostinė Vilnius, turinti atskiros savivaldybės statusą, todėl į rajono teritoriją neįeinanti.

Vilniaus rajone, be žemės ūkio, plėtojama medienos ir baldų, statybinių konstrukcijų, lengvoji ir maisto pramonė, paslaugų sfera. Netoliese Vilniaus kuriasi vis daugiau naujų įmonių, logistikos centrų. Tai sąlygoja strateginė rajono padėtis.

Vilniaus rajonas etniškai margiausias Lietuvos rajonas. Šio krašto gyventojai pasižymi svetingumu, nuoširdumu, savitumu – turintys ypatingas daugiakultūrines tradicijas, kurias rūpestingai puoselėja.

Kultūros paminklų gausa (jų priskaičiuojama 445), vandens telkinių ir miškų turtingi ištekliai, akį žavintys kraštovaizdžiai būdingi šiam regionui, pritraukia daug turistų ir iškylautojų gamtoje, todėl čia kuriasi nauji rekreaciniai centrai, kaimo turizmo sodybos, sudaromi turistiniai maršrutai, teikiamos įvairios turistinės paslaugos.

Lietuvos žmones ir svečius traukia 25 km nuo Vilniaus, netoli Vilniaus–Molėtų kelio, prie Bernotų piliakalnio ir Girijos ežero esantis Europos geografinis centras ir Europos parkas su įvairių šalių menininkų darbais, Sužionių, Buivydų, Bradeliškių, Maišiagalos ir kiti piliakalniai, Keturiasdešimties Totorių kaimo etnografinės sodybos, geologo J. Lukoševičiaus gimtinė Bikiškėje, namas, kuriame gyveno poetas V. Sirokomlė (Bareikiškėse) ir kt. Svarbūs architektūros paminklai yra Dūkštų Šv. Onos, Rudaminos Švč. M. Marijos, Gerosios Patarėjos, Maišiagalos Švč. M. Mergelės Ėmimo į dangų, Sudervės Švč. Trejybės, Trakų Vokės, Glitiškių, Nemėžio, Šumsko dvarų sodybos, Bradeliškių vandens malūnas, mečetės Keturiasdešimties Totorių ir Nemėžių kaimuose, buvusi Rudaminos smuklė.


Naudingos nuorodos
Vilniaus rajono savivaldybė
Vilniaus apskrities turizmo informacijos centras